Search
Cumartesi 18 Kasım 2017
 • :
 • :

DEM Medipol İle Tanışın

Kısaca DeM

Deneyimsel Eğitim Medipol Kulübü (DeM Medipol) 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında Medipol Üniversitesi bünyesinde kurularak faaliyet hayatına başlamıştır. Kulübümüzün kısaca amacı DeM Ailesi olarak; Sosyal sorumluluk projeleri, eğitim kursları ve uluslararası projelerimizle, Deneyimsel Öğrenme Metodunu kullanarak gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunarak, farkındalıklarını arttırmayı hedeflemekteyiz. Öğrenme deneyimleri üretmek ve paylaşmaktır.

DeM Medipol’ün Misyonu: 

 

Deneyimsel Eğitim Kulübünün amacı; gençlerin kişisel ve sosyal farkındalığını arttırmak, sosyal beceri ve yetkinliklerini geliştirmek, yurt içinde ve yurt dışında ulusal/uluslararası projelerde yer almasını sağlamak, gençlik alanlarında etkin çalışmalar yapmak, sosyal fayda üreten projeler geliştirmesini sağlamak ve hayat boyu öğrenme süreçlerini desteklemek için deneyimsel öğrenme yaklaşımı ile öğrenme deneyimleri üretmek ve paylaşmaktır.

DeM Medipol’ün Vizyonu: 

 

Gençlerin, klasik öğrenme metodlarının aksine, bireyin ulaşacağı son nokta olan kendini gerçekleştirme boyutuna “deneyimleyerek”, kişisel ve toplumsal farkındalık yaratarak ulaşmayı hedefleyen bir öğrenci kulübü olup, kurumsal anlamda bir kurumun kendine ve içinde bulunduğu topluma karşı sorumluluğu olan sosyal sorumlulukta oldukça aktif, kuruluş tarihinden itibaren 15 yılın sonunda Türkiye’nin farklı bölgelerinde, farklı üniversitelerinde temsilcilikleri olan, daha fazla insana ulaşmayı kendine görev bilmiş, ulusal ve uluslararası projeler hazırlama becerisi olan ve eşitlik, sosyal kaynaşma, aktif katılım gibi Avrupa Birliği değerleri dediğimiz 3 temel değeri içselleştirmiş ve Avrupa Birliği, Erasmus+ hakkında seminerler düzenleyecek olgunluğa erişmiş bireyler geliştirmeye kendini adamış bir öğrenci kulübü olmak.

 

Sosyal Sorumlulukta DeM

DeM Medipol’de sosyal sorumluluk çeşitli aşamalardan sonra gelişen bir olgudur. Öncelikle sosyal sorumluluğun genel terminolojisi ilintili olan sosyal fayda bilincinin üyelerimizce benimsenmesini sağlıyoruz. Bu aşamadan sonra üyelerimiz artık sosyal sorumluluk olgusuna dış çerçeveden değil de resmin içinden bakabilecek duruma gelebiliyor. Şöyle ki sosyal sorumluluk çalışmalarında bulunan üyelerimiz mesleklerine, eğitimlerine, çevrelerine kısacası hayatına daha farklı bir bakış açısıyla bakabiliyor. Empati kurup yetkin bir birey olma yolunda adım atmış oluyor. Biz bir projeye başlamanın önemli olmadığına inanıyoruz. Konu sosyal sorumluluk olunca başlamak bitirmenin yarısı değil hiçbir şeyidir. Bir sosyal sorumluluk projesinde önemli olan o projeyi sürdürebilmektir. Sürdürülebilir olmayan projeler yalnızca bireyin kendini tatmin etme yöntemidir. Oysa bizce sosyal sorumluluk projelerinin temel felsefesi sosyal fayda yaratmaktır. Bu yüzden projelerimizin sürdürülebilir olması temel felsefemizdir.

Yurt Dışı Projelerinde DeM

DeM Medipol’ün etkin olduğu bir diğer alan da Avrupa Birliği Çalışmaları olarak adlandırabileceğimiz yurt içi ve yurt dışı projelerdir. Bu çalışmalar deneyimsel öğrenme tabanlı yaygın eğitim faaliyetlerinin kullanımını yerel, ulusal, uluslararası ölçekte yükseltmek ve kilometre taşlarını oluşturan aktif katılım, sosyal kaynaşma ve eşitlik gibi kavramlarla toplumsal gelişim, insan hakları, uluslararası diyalogların ve iş birliklerinin güçlendirilmesine katkıda bulunmaktır. Erasmus+ olarak tanınan bu projeler katılımcılara bireysel gelişim ve farkındalık alanlarında yaşam boyu öğrenme fırsatı sağlar. 18-30 yaşları arasındaki Avrupa’nın farklı yerlerinden gelen ve farklı dünya görüşlerine sahip insanlarla bir arada olan gençler arasında, projeler sayesinde inisiyatif almayı öğrenen, katıldıkları oturumlarda çeşitli aktivitelerle aktif katılımlarıyla eleştirel düşünmeye yönelen; girişimcilik, inovasyon ve empati becerilerinin aslında bu projeler sayesinde denemekten geçtiğini öğrenirler. Bu yüzden de Türkiye’de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bu projelerin gelecekleri için aksiyon adımı atan üniversite öğrencilerinin hayatlarında deneyimlemesi gereken bir platform olduğunu düşünüp ulaşabildiğimiz kadar insanın hayatlarına bu imkanları taşıyıp onları harekete geçirmek istiyoruz. Kısaca Öğrencileri deneyimleyerek öğrenmeye teşvik ederek kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefler.

Deneyimsel Öğrenme Nedir?

 

Çeşitli tematik konularda uygulanan simülasyonlar, oyunlar ve egzersizler ile öğrenen, gerçeğe yakın yapay bir deneyim elde eder. Bu deneyim öğrenenin kendisini keşfetmesine, söz konusu temayı yaşayarak öğrenmesine ve belki de en önemlisi içselleştirmesine olanak tanır. Deneyim ederek öğrenme kuramı çok çeşitli filozof ve eğitim bilimci tarafından geliştirilmiştir.

 

 Planlanan faaliyetlerimiz:

 1. Deneyimsel öğrenme alanında yazılı, görsel veya sayısal tanıtım faaliyetleri yapmak.
 2. Deneyimsel öğrenme alanında eğitimler, toplantılar, seminerler, konferanslar ve kurslar düzenlemek.
 3. Deneyimsel öğrenme alanında yazılı, sözel, görsel veya sayısal ortamlarda Üniversitenin onayıyla yayın yapmak.
 4. Deneyimsel öğrenme alanında faaliyet gösteren yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlar ve kurumlar ile işbirliği yapmak.
 5. Deneyimsel öğrenme kapsamında yer alan kurum/kuruluşlara gezi düzenlemek.
 6. Ulusal/Uluslararası projeler hazırlamak, bu projeler için destek aramak ve bulmak ve bu projelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak.
 7. AB projeleri, Erasmus+ hakkında seminerler düzenlemek ve bu alanda proje hazırlamak.
 8. Gençlik çalışmalarında aktif rol almak

 

Bazı Kulüp Etkinliklerimiz:

 1. 12.2016 tarihinde üniversitemizde stantlarımızı açarak DeM ailemize yeni üyelerimizin kayıtlarını yaptık.

 1. DeM Medipol ve DeM Marmara’nın katılımı ile 24-25 Aralık tarihlerinde Silivri DeMlenme Kampında birbirinden önemli konuları muhteşem eğitmenlerden öğrenme fırsatı yakaladık.

-Takım çalışması ve grup dinamiği,
-Sivil toplum ve gönüllülük,
-Deneyimsel öğrenme

 • Takım Çalışması ve Grup Dinamiği
 • Sivil Toplum ve Gönüllülük
 • Deneyimsel Öğrenme
 • Yaşayan Kütüphane
 • Akran Eğitimi
 • Zaman ve Stres Yönetimi

Konuları üzerine DeM Ailesi olarak eğitimimizi gerçekleştirdik.

 

 1. 7 Ocak 2017 tarihinde DeM Medipol ailesi olarak yeni üyelerimizle tanışmak amacıyla Üsküdar Kâtibim Cafe’de 40 üyemizin katılımıyla kahvaltı etkinliğimizi gerçekleştirdik.

 

 1. 9-10 Şubat 2017 tarihlerinde “ONLAR DA OKUSUN” isimli ilk sosyal sorumluluk projemiz ile geleceğimizin kaynağı olan küçüklerimizin geleceğimize ışık tutması için Manisanın Akhisar ilçesinde Kadıdağı köyünde Kadıdağı ilk ve orta okulunun kütüphanesini oluşturduk.

http://www.akhisarhaber.com/12-idealist-ogrenci-okula-kutuphane-kurdular-31014h.htm

 1. 25-26 Şubat DeM Marmara ve DeM Medipol kulüplerinin kısaca DeM Gençlik Ailesinin, KEKAM işbirliği ile gerçekleştirdiği “Yeni Yasal Düzenlemeler Kapsamında Uluslararası Göç ve Türkiye” adlı sertifika programına DeM Medipol Ailesi olarak katılım sağladık.

01 Mart 2017  DeM Gençlik ofisinde DeM Medipol Ailesi olarak DeM Gençlik bir eğitim ve toplantı gerçekleştirdik. Toplantımızda Gönüllülük, Sivil Toplum gibi kavramları tartışırken aynı zamanda DeM Medipol Ailesinin bireylerini daha yakından tanıma fırsatı edindik. Kulübümüzün yıl sonuna dek yapacağı faaliyetlerle ilgili fikir alışverişinde bulunduk.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir